Акција

PETRONAS SYNTIUM 5W-30 5000 DM

2.020 ден 1.700 ден

PETRONAS Syntium 5000 DM 5W-30 е специјално формулиран за да обезбеди извонредна заштита за моторите опремени со издувни гасови по системите за третман на кои работат под најекстремни и најтешки услови за возење. Формулирано е преку долгогодишно искуство во соработка со најголемите европски производители на автомобили, заедно со целосно синтетички и еколошки средни средства за подмачкување SAPS, за да се обезбеди оптимална термичка и оксидациска стабилност. Обезбедува економичност на горивото.

 

PETRONAS Syntium 5000 DM 5W-30 е моторно масло кое е погодно за возила на Mercedes-Benz и со бензински и со дизел мотори (опремени со издувни гасови по системите за третман) и за најнови автомобили со високи перформанси, SUV и лесни комбиња опремени со контролни уреди за емисија како што се филтри за честички дизел и конвертори на катализатор, модерни електронски мотори со вбризгување на гориво и мулти-вентили за технологија и турбополначи или супер-полначи кои работат под најтешки услови. Маслото е исто така компатибилно со употреба на биогорива.

 

Искуството собрано на PETRONAS во F1 и од најважните настани и натпревари овозможи развој на PETRONAS Syntium:

  • опсег на високо-технолошки лубриканти способни да ги задоволат потребите на моторите од новата генерација.

 

КАРАКТЕРИСТИКИ:

  • Одлична заштита за издувните гасови по системите за третман на мотори Mercedes.
  • намалување на абење, со што се овозможува максимална реакција на моторот.
  • Одлична термичка стабилност, можност да се заштити од талог и лак предизвикана од висока температура за крајна моќност на моторот и чистота на моторот.
  • Економичност на гориво.
  • Веднаш почетно подмачкување.

Спецификации и одобренија:

  • ACEA C3 / API SN/CF

MB229.51, BMW LL-04, Dexos 2, MB229.31, VW 505 01

SKU: M009 Категории: ,
Оди на лентата со алатки